بروبرگرد search
بروبرگرد

مسابقه موسیقی

مسابقه موسیقی

مسابقه موسیقی

از آنجایی که میدانید در سرتاسر جهان مسابقات موسیقی برگزار می‌شود. گاهی این مسابقات کشوری و گاهی ایالتی نیز هست. من و فرهنگ تصمیم دارد در این مقاله به معرفی مسابقات موسیقی ایران و جهان بپردازد. با ما همراه باشید.در سال مسابقاتی در قالب جشنواره در ایران برگزار می‌شود که در زیر آمده است:

 • جشنواره موسیقی فجر:
  جشنواره موسیقی فجر یکی از مهمترین جشنوارهٔ موسیقی ایران محسوب می‌شود که به مناسبت پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷، از سال ۱۳۶۴ تا سال ۱۳۹۷ برگزار می‌شود که معمولاً در میانه بهمن ماه هر سال در تهران می‌باشد. این جشنواره به قسمت‌های مختلفی تقسیم می‌شود که قسمتی از آن به صورت مسابقه و رقابتی بوده و پس از اتمام جشنواره برگزیدگانی معرفی و به آنها هدایایی تعلق می‌گیرد.
 • جشنواره موسیقی جوان:
  جشنواره جوان یکی دیگر از جشنواره‌هایی است که در ایران برگزار شده و شرکت کنندگان آن از کودک تا جوان را شامل می‌شود. این جشنواره نیز به صورت رقابتی برگزار شده و در آخر به برگزیدگان هدایایی اهدا می‌شود.
 • عصر جدید:
  این مسابقه در زمینه استعدادیابی است و توسط صدا و سیما ایران ساخته شده است. در این مسابقه تمام کسانی که استعدادهای خاصی دارند شرکت میکنند از جمله کسانی که در زمینه موسیقی خوانندگی مهارت دارند. این برنامه در سال 1397 آغاز شده و همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. داوران این برنامه در فصل‌های اول و دوم آقای امین حیایی، آقای سید بشیر حسینی، آقای آریا عظیمی‌نژاد و خانم رؤیا نونهالی بوده و هستند. تهیه‌کننده و اجرای برنامه نیز برعهده احسان علیخانی می‌باشد.  عصر جدید

   
 • مسابقه‌ آهنگسازی موسیقی الکتروآکوستیک:
  مسابقه‌ آهنگسازی موسیقی الکتروآکوستیکدر در سال ۱۳۹۵ و توسط گروه موسیقی یارآوا، نشر موسیقی معاصر و همچنین با حمایت خانواده‌ کروریان تأسیس شد. شرکت کنندگان این مسابقه از آهنگسازان فعال در حوزه‌ موسیقی الکترونیک بدون محدودیت سنی می‌باشد. هدف برگزاری این مسابقه پشتیبانی از موسیقی الکتروآکوستیک و بیشتر شناساندنِ این موسیقی در ایران است. ششمین دوره‌ مسابقه‌ آهنگسازی موسیقی الکتروآکوستیک توسط گروه موسیقی یارآوا و گروه موسیقی دانشگاه تهران (پردیس هنرهای زیبا) و دانشکده‌ی موسیقی دانشگاه هنر تهران در سال 1400 برگزار خواهد شد.

 

در ادامه به مسابقاتی که در کشورهای مختلف می‌پردازد خواهیم پرداخت:

 • مسابقات بین المللی موسیقی چایکوفسکی:
  این مسابقه در زمینه . مسابقه موسیقی کلاسیک برگزار می‌شود. مسابقه موسیقی چایکوسفکی هر چهار سال یکبار و در شهر مسکو، روسیه برگزار می‌شود. شرکت کنندگان این مسابقه در زمینه‌های نوازندگی ویولن، پیانو و ویولن سل از سن 16 تا 30 سال و خوانندگی زن و مرد در سنین بین 19 تا 32 سال ثبت نام و شرکت می‌نمایند. هدایای نقدی این مسابقه بین 5 نفر برتر بخش نوازندگی و 4 نفر بخش خوانندگی اهدا می‌گردد. مسابقات بین المللی موسیقی چایکوفسکی
  از سال 1958 با سازهای پیانو و ویولن آغاز به کار نمود و در سال 1962 ویولن سل نیز به این مسابقه اضافه شد. مسابقات بین المللی موسیقی چایکوفسکی از بزرگترین مسابقات موسیقی کلاسیک در جهان محسوب می‌شود. آخرین مسابقه چایکوفسکی در سال 2015 برگزار شد.
 • او سس ترکیه:
  مسابقه او سس ترکیه (O Ses Türkiye) مسابقه است که در زمینه آوازخوانی بوده و هرساله در کشور ترکیه برگزار می‌شود. این مسابقه از ۱۰ اکتبر ۲۰۱۱ شروع به فعالیت کرده است. فصل اول مسابقه او سس از ۱۹ فوریه ۲۰۱۲در شبکه تلویزیون شو تی‌وی ترکیه آغز به پخش کرد و فصل دوم آن از پاییز ۲۰۱۲ در استار تی‌وی ترکیه شروع شد. این مسابقه توسط آجون ایلیجالی اجرا می‌شود. مسابقه او سس به غیر از مردمان ترکیه در بین ترک‌زبان‌های سایر کشورها محبوب است از جمله ترک‌زبان‌های ایران و جمهوری آذربایجان. در هر سال تعدادی از شرکت‌کننده‌های مسابقه اوسس ترکیه از کشورهای نام برده نیز می‌باشند. این مسابقه پنج مرحله دارد و چهار نفر داور نیز دارد. نکته جالب این مسابقه این است که داوران پشت به شرکت کنندگان می‌نشینند. اگر داوری صدا و اجرای شرکت کننده‌ایی را بپسندد دکمه جلو خود را فشار میدهد و رو به صحنه شده و شرکت کننده را میبیند.
 • مسابقه آواز یوروویژن:
  مسابقه آواز یوروویژن یک مسابقه بین المللی است. این مسابقه در اروپا و از سال ۱۹۵۶ به صورت سالیانه برگزار می‌شود. شرکت کنندگان از کشورهای فعال عضو اتحادیه پخش اروپا می‌توانند در این مسابقه شرکت نمایند. جالب است بدانید که این مسابقه یکی از طولانی‌ترین مسابقات جهان شناخته شده‌ است و همچنین پربیننده‌ترین مسابقه بعد از مسابقات ورزشی می‌باشد. مسابقه یوروویژن در کشورهای خارج اروپا نیز مانند مصر، هند، مکزیک، آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، کره جنوبی، اروگوئه و … نیز هر ساله پخش می‌شود. در مسابقه یوروویژن خوانندگانی همچون گروه آبا که برندهٔ سوئد در ۱۹۷۴ بوده است و سلن دیون که برنده سوئیس در ۱۹۸۸ بوده است، بوسیله این مسابقه شهرت جهانی پیدا کردند. باید بدانید که این مسابقه هر سال در کشوری برگزار می‌شود که سال قبل برنده شده‌ است.
 • امریکن آیدل:
  این مسابقه یک برنامه تلویزیونی است که محصول شبکه تلویزیونی فاکس آمریکا و به سازندگی سایمون فولر است. برنامه امریکن آیدل در سال ۲۰۰۲ به هدف جستجوی ستاره جدید موسیقی شروع به فعالیت نمود. امریکن آیدل یکی از برنامه‌های پرمخاطب شناخته می‌شود. در این برنامه رای بینندگان بسیار حایزاهمیت است. این برنامه تا کنون دوارده دوره داشته که برندگان آن توسط ببینندگان و از طریق اینترنت، موبایل و پیام کوتاه انتخاب شده‌اند. برندگان این مسابقه به ترتیب: کلی کلارکسون، روبن استودارد، فانتازیا بارینو، کری آندروود، تیلور هیکس، جردین اسپارکس، دیوید کوک، کریس آلن، لی دوایز، اسکاتی مک‌کریری فیلیپ فیلیپس، کندیس گلاور، کیلب جانسون نیک فرادیانی و مدی پاپی(برنده سال 2018) بوده‌اند. در برنامه امریکن آیدل سه تا چهار داور در هر دوره حضور دارند، که از مهم‌ترین آن‌ها رندی جکسون،کیتی پری را میتوان نام برد. همچنین پائولا عبدل، سایمون کاول، کارا دیوگواردی، الن دی‌جنرس و جنیفر لوپز و استیون تایلر نیز در دوره‌هایی به عنوان داور در این برنامه شرکت کرده‌اند.  امریکن آیدل

   
 • امریکن گات تلنت:
  مسابقه امریکن گات تلنت یا مسلبقه استعدادیابی است که در زمینه خوانندگی، رقصیدن، شعبده‌بازی، آکروبات‌بازی، کمدین‌، نوازندگی و در کل هر استعداد نمایشی شگفت‌انگیز در تمام سنین برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان این مسابقه با یکدیگر برای بردن جایزۀ بزرگ ۱ میلیون دلاری رقابت می‌کنند. سازندۀ این برنامه سایمون کاول است. شرکت کنندگان در مرحله اول روبروی چهار تا پنج داور اجراهایی را برگزار میکنند. شرکت کنندگانی که از طرف داوران برگزیده می‌شوند در مرحله دوم روبروی مردو و داورها اجرا می‌کنند. از مرحله دهم به بعد هر داور یک دکمه تحت عنوان دکمه طلایی دارند مه با فشردن این دکمه که فقط یکبار میتوانند آن را بفشارند شرکت کننده مورد نظر مستقیما به یک چهارم نهایی فرستاده می‌‌شود. در مرحله یک چهارم نهایی شرکت کنندگان اجرای زنده دارند که افراد پس از اجرا با رأی مردم به مرحله نیمه نهایی می‌روند. در مرحلۀ نیمه نهایی نیز ۱۰ نفر شرکت کننده برتر انتخاب می‌شوند و به فینال می‌روندو در مرحله نهایی یک نفر از این ده نفر برندۀ جایزۀ اصلی و نفر اول می‌شود.

نظرات کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. ثبت نظر جدید
اشتراک گذاری:
عضویت در خبرنامه
مطالب پیشنهادی
کامنت کاربر
نظر شما
1400/01/26 , 02:35
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.