بروبرگرد search
بروبرگرد

برگزیدگان جشنواره موسیقی فجر

برگزیدگان جشنواره موسیقی فجر

برگزیدگان جشنواره موسیقی فجر

تقریبا هر ساله جشنواره موسیقی فجر برگزار می‌شود. و در هر دوره برگزیدگانی در این جشنواره انتخاب و معرفی می‌شوند. با من و فرهنگ همراه شوید تا با برگزیدگان سی و پنجمین تا سی سومین جشنواره فجر آشنا شوید. سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر

اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت برگزار شد. در این اختتامیه یک کلیپ از سپهبد شهید قاسم سلیمانی پخش شد و سپس ارکستر با رهبری استاد نصیر حیدریان آهنگ سرود جمهوری اسلامی را نواختند. همچنین سرود پیروزی با آهنگ‌سازی همایون رحیمیان و قطعه برای زنده داشت جانباختگان هواپیمای اوکراینی با آهنگ سازی بهزاد عبدی و همچنین قطعه کلاسیکی با آهنگ سازی دورژاک نواخته شد. مجری این جشنواره فجر آقای سید عباس سجادی بودند. این مجری درباره اقداماتی برای سیل سیستان و بلوچستان سخن گفت سپس گروه گلداز از سیستان بلوچستان اجرایی بی نظیر را ارائه دادند. در این گروه گل محمد بلوچی خواننده، خداداد شکل زهی، نوازنده غیچک، رضوان بادروزه، نوازنده دهلک و نصیر احد ملازهی نوازنده تنبورک به هنرنمایی پرداختند. سپس ویدیویی با محتوای گزارش شاهین فرهت، دبیر جشنواره، هیات انتخاب آثار و در حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی پخش شد. پس از قراعت بیانیه پایانی هیات داوران نخستین جایزه­ ترانه­ فجر، گروه موسیقی نواساز (کوارتت تار) به سرپرستی علی اصغر عربشاهی به هنرنمایی پرداختند. اعضای این گروه علی اصغر عربشاهی و مسعود آزین و آناهیتا رمضانی، تار، سهیل کاکاوند بودند. پس از اجرای این گروه، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (سید محمد مجتبی حسینی) و رئیس جشنواره (محمد اله یاری) بر روی صحنه آمده و سخنانی را قراعت کردند. در ادامه برگزیدگان این جشنواره در بخش‌های مختلف معرفی شد.

برگزیده در بخش گفتگو: ندا سیجانی برای گفتگوهای سرپنجه‌های عشق بر پیکرهای بی‌جان و به نام نامی پدر منتشر شده در روزنامه ایران.

تقدیر در این بخش: مینا آتشی برای گفتگوی موسیقی راک فقط تیپ عجیب و غریب و گیتار الکتریک نیست منتشر شده در خبرگزاری هنرآنلاین.

برگزیده در بخش گزارش: علیرضا سعیدی برای گزارش شجریان،‌ قربانی، ایران‌مال و چند داستان دیگر منتشر شده در خبرگزاری مهر.

تقدیر در این بخش: کبریاسادات حسین‌زاده برای گزارش تابوشکنی دو زن بلوچ منتشرشده در خبرگزاری ایسنا.

دیپلم افتخار در این بخش: نسرین سوار شاهمرس برای گزارش ساز آلمانی که در تبریک کوک می‌شود منتشرشده در خبرگزاری ایسنا (آذربایجان شرقی).

برگزیده در بخش نقد: یاسر یگانه برای مطلب نگاهی به آلبوم مشترک شجریان و قربانی؛ دور از انتظار، یکسان و گاهی ملال‌آور منتشرشده در خبرگزاری تسنیم.

تقدیر در این بخش: همایون خشندیش برای مطلب موسیقی تلفیقی گفتمانی نو منتشرشده در سایت جامعه‌شناسان جوان.

برگزیده در بخش یادداشت: علی رستگار برای یادداشت قصه‌های مجید، کارنامه پربار مجید انتظامی منتشر شده در روزنامه جام جم.

تقدیر در این بخش: علی نامجو برای یادداشت چند می‌گیری توییت کنی؟ منتشرشده در روزنامه سازندگی.

برگزیده بخش مقاله: محمدجواد صحافی از زنجان برای مقاله مرد سربلند رسانه‌ها منتشر شده در ماهنامه هنرموسیقی.

تقدیر در بخش مالتی‌مدیا: سعید و مسعود برزی از رسانه هفدانگ.

 

مهمانان و مسئولان حاضر در مراسم جشنواره

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اله یاری مدیر کل دفتر موسیقی، هادی مظفری مدیرکل اداره هنرهای تجسمی، همایون امیرزاده رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید قبادی مشاور اجرایی معاونت هنری، امین مؤیدی مشاور برنامه ریزی و نظارت راهبردی معاونت هنری، علی ثابت‌نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، حسن ناهید، رازمیک اوحانیان، محمد سریر، محمدعلی بهمنی، فرزام شکاری، محمد جلیل عندلیبی، حسن ریاحی، صدیق تعریف، داود گنجه‌ای، اسماعیل کوثری، علیرضا میرعلی نقی، امیر عباس ستایشگر، قاسم افشار، هادی آذر، محمد طباطبایی و ...

 

سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر

 

سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر

در این جشنواره سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی ترابی مدیر کل دفتر موسیقی و رئیس سی و چهارمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، شاهین فرهت دبیر جشنواره، شهرام صارمی‌دبیر اجرایی جشنواره و چهره‌های هنری چون فریماه قوام صدری پیانیست و مدرس موسیقی کلاسیک، رافائل میناسکانیان، پیانیست، علی اکبر مرادی پژوهشگر و نوازنده تنبور، داوود گنجه‌ای، بهروز وجدانی پژوهشگر موسیقی، میلاد کیایی آهنگساز و نوازنده سنتور، مجید کیانی نوازنده پیشکسوت سنتور، احمد صدری پژهشگر موسیقی اقوام، بیژن بیژنی، سعید ثابت، سید علی رضا میر علینقی، محمد اسماعیلی، نادر سینکی آهگساز و نوازنده سنتور، رضا مهدوی پژوهشگر و نوازنده سنتور،‌ هادی منتظری نوازنده پیشکسوت کمانچه، محمد امین اکبرپور سرپرست گروه همنوازان سایه، محمد علی بهمنی شاعر و ترانه سرای پیشکسوت، رضا موسوی زاده آهنگساز، منصوره ثابت زاده پژوهشگر موسیقی و جمعیت بسیاری از علاقه مندان موسیقی حضور داشتند.

در این جشنواره آهنگی برای جاودانه‌های موسیقی که در یک سال اخیر داز جمع ما رفتند، مثل ناصر چشم آذر، نار زرآبادی، دین محمد زنگشاهی، مصطفی مراد بختی، منوچهر لشکری، عبد الکریم فهر افشان، کاوه دیلمی، پیتر سلیمانی‌پور، بیژن سمندر و… پخش گردید. همچنین از استاد محمدرضا شجریان و هنام صفوی یاد شد. در ادامه جشنواره سی و چهرمین موسیقی فجر، گروه خنیاگران مهر به سرپرستی بهزاد عبدی اجرایی را برگزار کردند.

سپس آقای جمشیدی از هوشنگ ظریف و حسین دهلوی و داوود گنجه‌ای، اساتید بزرگ موسیقی یاد کرد و بعد از این مقدمه بخش تجلیل از سه هنرمند بنام آغاز شد. در این قسمت، از کریم صالح عظیمی، رامین جزایری و فخری ملک‌پور همراه با پخش نماهنگ تجلیل شد. برای تقدیم لوح تقدیر و نشان جشنواره، سید عباس صالحی امیری وزیر ارشاد، محمد مجتبی حسینی معاون هنری، شاهین فرهت دبیر جشنواره، مجید کیانی نوازنده پیشکسوت سنتور، فریماه قوام صدر و داوود گنجه ای برروی صحنه آمدند.

در آخر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنرانی ارائه کرد.

 

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر

این جشنواره در تاریخ 30 دی ماه در تالار وحدت برگزلر شد. پس از تلاوت قرآن و پخش سرود ملی ایران، ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی سالار عقیلی قطعات جام مدهوشی و ایران را اجرا کردند. در این جشنواره آقای سجادی مجری برنامه بودند. در ادامه حمیدرضا نوربخش دبیر سی سومین موسیقی جشنواره فجر متن بیانیه را قراعت نمود. پس از ایشان، آقای صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد سخنرانی ارائه کرد.

لیست برندگان سی و سومین جشنواره موسیقی فجر به شرح زیر می‌باشد:

لوح تقدیر در بخش موسیقی کلاسیک برای نوازندگی در آلبوم وکالیست به پریسا پیرزاده تعلق گرفت.

جایزه باربد به بهترین آهنگسازی بخش کلاسیک مشترکاً تعلق علیرضا مشایخی و کاوه کیهانی

بهترین آهنگساز بخش موسیقی بی کلام میلاد درخشانی

بهترین آهنگسازی بخش موسیقی ایرانی باکلام کاوه صالحی برای آلبوم این هم حکایتی است

بهترین خوانندگی موسیقی ایرانی باکلام علیرضا قربانی

علیرضا قربانی بهترین خواننده موسیقی ایرانی

علیرضا قربانی پس از دریافت جایزه اینطور گفت: جای بسیاری از هنرمندان موسیقی به عنوان نامزد در این سالن خالی است هنر روح دارد و رتبه بندی در درجه چندم است امیدوارم که همه با هم در عرصه موسیقی به خوبی پیش برویم.

بهترین آهنگسازی بخش موسیقی تلفیقی دستگاهی بی کلام به گلنوش صالحی برای آلبوم ۱۰ تیر تعلق گرفت

بهترین آهنگسازی بخش موسیقی تلفیقی دستگاهی با کلام با توجه به هارمونی و فرم جدید در کار به فرزاد میلانی برای آلبوم نوستالژی نامه تعلق گرفت.

هیئت داوران در موسیقی تلفیقی با کلام آلبوم حرف بزن میلاد درخشانی را به عنوان بهترین موسیقی انتخاب کرد.

میلاد درخشانی پس از دریافت جایزه اینگونه گفت: امسال دو آلبوم من منتشر شد که از طرف جشنواره مورد پذیرش قرار گرفت و این جوایز را به پدر و مادرم و برادرم تقدیم می‌کنم.

بهترین آهنگسازی بخش موسیقی دستگاه بی کلام تعلق گرفت به قاسم رحیم زاده برای آلبوم آواز رود

در بخش موسیقی دستگاهی با کلام از سوی هیئت داوران، هیچ یک از آلبوم‌ها حائز تندیس دانسته نشدند.

دو جایزه به عنوان لوح تقدیر برای مجید مولانیان برای آلبوم عشق زنده باید و محمد عشقی برای آلبوم سربالا در نظر گرفته شد.

مجید مولانیان بعد از دریافت جایزه‌اش گفت: دومین جایزه‌ای است که به خاطر این آلبوم دریافت می‌کنم دلیل آن این است که همیشه کیفیت برای من و گروهم مهم بود و فکر می‌کنم جامعه هنری لازم است به این موضوع فکر کند که سطح کیفی آثار را بالا ببریم.

در بخش خوانندگی موسیقی دستگاهی باکلام برای بخش بهترین خوانندگی هیچ آلبومی حائز دریافت تندیس شناخته نشد، اما دو لوح تقدیر به سالار عقیلی برای آلبوم میهن وطن خوش‌تر و وحید تاج برای عشق زنده باید داده شد.

برندگان سی و سومین جشنواره موسیقی فجر مشخص شدند/ علیرضا قربانی بهترین خواننده موسیقی ایرانی.

سالار عقیلی پس از دریافت جایزه اینگونه گفت: از شما مردم عزیز و همچنین هیئت داوران سپاسگذارم همان طور که علیرضا قربانی فرمودند: لوح‌ها و جوایز ملاک نیست و مهم تاثیرگذاری هنرمندان جامعه است و امیدوارم هنرمندان با هم خوب باشند و از هم روی برنگردانند و صرفاً در مجالس ختم همدیگر را نبینند.

جایزه باربد بهترین موسیقی به موسسه پرده هنر موسیقی به مدیریت امیرعباس ستایشگر رسید.

آقای ستایشگر پس از دریافت جایزه اینطور گفت: از روند مثبت دفتر موسیقی که اجازه دادند در این دوره دو ساله با دفتر موسیقی همراهی کنم تشکر می‌کنم کسانی که به من جایزه دادند قطعاً برای تشویق به فعالیت جوانان است و الا پیشکسوتان زیادی در این عرصه حضور دارند که لیاقتشان دریافت این جایزه است از وزیر فرهنگ و ارشاد و مجلس تقاضا می‌کنم قانون کپی رایت را در مجلس بررسی کرده و به تصویب برسد تا کار‌های ما بدون اجازه کپی نشود برای بهبود این وضعیت نیازمند نگاه مسئولین هستیم.

بهترین آهنگسازی بخش موسیقی پاپ تعلق می‌گیرد به کاوه یغمایی برای آلبوم ناگهان رفته.

باربد بهترین خوانندگی موسیقی پاپ به مهدی یراحی برای آلبوم قدی رسید.

برندگان سی و سومین جشنواره موسیقی فجر مشخص شدند/ علیرضا قربانی بهترین خواننده موسیقی ایرانی.

آقای مهدی یراحی پس از دریافت جایزه گفتند: دیروز هوای اهواز بسیار خراب بود و من نگران هموطنانم در خوزستان هستم تصمیم گرفتم از طریق این تریبون یادی از مردمم کنم تا شاید فکری به حالشان شود از هیئت داوران برای این انتخاب تشکر می‌کنم و از همه عواملی که در فراهم آوردن این آلبوم مرا یاری کردند تشکر می‌کنم.

لوح تقدیر بخش موسیقی نواحی به واسطه اجرای درست قطعات و تنظیم درست به شهبار شاهین پور برای آلبوم میخک بند رسید.

اثر برگزیده و مولف در بخش پژوهش به فوزیه نشر از پیشگامان پژوهش در حوزه موسیقی نوایی رسید.

در آخرین بخش مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره موسیقی فجر اجرای موسیقی پاپ توسط مهدی یراحی برگزار شد.


نظرات کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. ثبت نظر جدید
اشتراک گذاری:
عضویت در خبرنامه
مطالب پیشنهادی
کامنت کاربر
نظر شما
1400/01/26 , 04:34
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.