بروبرگرد search
بروبرگرد

جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی

جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی

جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی

نخستین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی در تاریخ 19 تا 24 آذر 1395 در تالار رودکی برگزار شد. این جشنواره در بخش‌های اصلي شامل اجرای تك‌نوازی‌ها، گروه‌نوازی و ساز و آواز برگزار شد.دبیر نخستین جشنواره آقای علی مردانه بوده است. آقای علی مردانه در این باره گفته‌اند که «اين طرح تقريبا از اوايل سال به دفتر موسيقي ارايه شد و بعد از تصويب و تاكيدي كه از طرف دفتر موسيقي مبني بر اجراي آن در سال جاري بود، تصميم گرفته شد براي نخستين دوره تنها بخش اصلي جشنواره شامل اجراهای صحنه‌اي برگزار شود.»

گروه‌هايي كه در نخستین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی اجرا داشتند توسط شورای هنری اين جشنواره که متشکل از سيامك جهانگيری (نوازنده ني)، علی بهرامي‌فرد (نوازنده سنتور)، احسان ذبيحی‌فر (نوازنده كمانچه)، امير شريفی (نوازنده تار)، وصال عرب‌زاده (نوازنده سه‌تار)، نگار بوبان (نوازنده عود) و علي مردانه (دبير اين جشنواره و خواننده موسيقي سنتی) انتخاب شده بودند.

در اولین روز اين جشنواره از ساعت ۱۷ تا ۱۹ تكنوازی ني زمان خيری، آواز امير اثنی‌عشری و تار علی رضايی و همچنين اجراي گروه «قمر» به سرپرستی نويد دهقان روی صحنه رفتند.

 

دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی

در سال بعد همان ماه یعنی سال 1396 دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی در سال رودکی نیز برگزار شد. در این دوره از جشنواره حدود 120نفر از هنرمندان که در حوزه‌های متفاوت موسیقی ایرانی فعالیت دارند، چه در بخش پژوهشی و چه در بخش‌های اجراهای صحنه‌ای در این دوره شرکت کردند. در دومین جشنواره شورای هنری به صورت کامل تغییر کرد و تمام گروه‌هایی که در این دوره اجرا داشتند نفرات جدیدی بودند.

برگزیدگان بخش گروه نوازی عبارت بودند از: سیاوش کامکار (گروه ژاو)، هامان خلیلی (برافشان)، سهیل کاکاوند (راوی)، رضا پرویززاده (بحر نور)، نسترن هاشمی (بانگ نو)، امیرحسین رئوفی (سنتورنوازان تای)، مازیار شاهی (گروه میرزاعبدالله)، فرزان پورعارف (تیروژ)، کامیار فانیان (گروه کهن).

شرکت‌کنندگان در بخش ساز و آواز و سه‌نوازی عبارت بودند از: کوروش متین، مجتبی عسگری، بابک راحتی، حسین علیشاپور، داریوش کاظمی، علیرضا پوراستاد، منصور جمعه‌زاده، علی‌اصغر عربشاهی، سیدرضا طباطبایی.

شرکت‌کنندگان تقدیرشده در بخش تکنوازی و دونوازی عبارت بودند از:

زمان خیری، بهناز بهنام‌نیا، پوریا فرجی، محمد ذوالنوری، مرجان مهربان، حجت فرجیان، عماد حنیفه، حمید سکوتی، و هادی منتظری.

شرکت‌کنندگان تقدیرشده در بخش پژوهشی عبارت بودند از:

پویا نکویی (رتبۀ اول)، فریده رضایی و محمد انشایی (رتبۀ دوم به طور مشترک)، احمد ایروانی (رتبۀ سوم).

 

جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی

سومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی

سومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی این بار در بوشهر برگزار خواهد شد. جلسه‌ایی به این منظور برگزار شد که اعضای این جلسه سیدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر، مجید خورشیدی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری بوشهر، محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی، فاطمه کرم‌پور، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان بوشهر و امیر مردانه، مدیر اجرایی جشنواره در معاونت امور هنری بوده‌اند. در این جلسه موافقت شد تا سومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی اسفند ماه 1399 در استان بوشهر برگزار شود و شورای علمی متشکل از هنرمندان ملی و هنرمندان استان بوشهر در حوزه موسیقی ردیف دستگاهی تشکیل شود.

مدیرکل دفتر موسیقی آقای محمد اله یاری به اهمیت حضور هنرمندان صاحب‌سبک و شاخص در جشنواره اشاره نمود و گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی با حضور استادان نیز در جشنواره اهمیت دارد و می‌تواند به معرفی ظرفیت‌ها و داشته‌های موسیقی کمک کند.

استاندار بوشهر عبدالکریم گراوند نیز فرمودند: تلاش داریم با تعامل بیشتر از تمام ظرفیت‌های استان برای سومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی استفاده شود. استان بوشهر رگ و ریشه تاریخی دارد و به عنوان نگین جنوب کشور می‌توان با برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری از ظرفیت‌های استان به نحو مناسب استفاده کرد.

 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری بوشهر، مجید خورشید نیز گفت: جامعه به نشاط و شادی نیاز دارد و جشنواره موسیقی در این راستا می‌تواند بسیار موفق عمل کند. استان بوشهر این فرصت را به هنرمندان می‌دهد تا در فضاهای باز نیز اجرای زنده داشته باشند و زیرساخت‌ها برای اجرای زنده با رعایت پروتکل‌ها مهیا است.

باید بدانید که روند برگزاری این جشنوارهی پس از سال 96 جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی با تصمیم علی ترابی در دفتر موسیقی وزارت ارشاد با تصمیم او متوقف شده بود.


نظرات کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. ثبت نظر جدید
اشتراک گذاری:
عضویت در خبرنامه
مطالب پیشنهادی
کامنت کاربر
نظر شما
1400/01/26 , 03:32
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.