بروبرگرد search
بروبرگرد

دفتر موسیقی وزارت ارشاد

دفتر موسیقی وزارت ارشاد

دفتر موسیقی وزارت ارشاد

وزارت فـرهـنـگ و ارشـاد اسـلامـی در سال 1272 هجری قمری و یا همان 1230 هجری شمسی تاسیس و شروع به کار نمود. این وزارت ابتدا به وزارت علوم و معارف معروف بوده است. سیری در تاریخچه وزارت فـرهـنـگ و ارشـاد اسـلامـی

وزارت فـرهـنـگ و ارشـاد اسـلامـی در سال 1272 هجری قمری و یا همان 1230 هجری شمسی تاسیس و شروع به کار نمود. این وزارت ابتدا به وزارت علوم و معارف معروف بوده است. پس از آن در سال 1266 ه. ش به وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه تغییر نام داده است. در آن زمان این وزرات وظیفه آموزش و پرورش، فرهنگ و هنر، علوم و آموزش عالی و سازمان اوقاف را برعهده داشته است. سپس در سال 1300 ه.ش شورای عالی معارف تشکیل شد. این شورا به منظور گسترش دوائر علوم و ترویج معارف و فنون رفع نقایص تحصیلات علمی و فنی تشکیل گردید.

پس از آن در سال 1328 بنا به مصوبه شورایعالی نگارش و هنر های زیبا، اداره هنرهای زیبا تاسیس گردید. این اداره در سال 1329 به اداره کل هنرهای زیبا تغییر نام داد و در وزارت فرهنگ تشکیل شد. بعد از آن فرهنگ شورای عالی هنرهای زیبا به علت مصوبه شورایعالی فرهنگ تشکیل شد.

هنرهای زیبای کشور برای توسعه هنر و گسترش آثار هنری و همچنین تشویق هنرمندان و زنده نگه داشتن هنرهای ملی در سال 1340 تحت نظارت نخست وزیر قرار گرفت.

وزارت فرهنگ و هنر در سال 1343 آغاز به کار نمود و به اتکا آن قانون هنرهای زیبای کشور، اداره کل باستان شناسی، کتابخانه ملی،دایره رایزنی‌های فرهنگی و اداره تالیف و ترجمه از وزارت فرهنگ منتزع و به وزارت فرهنگ و هنر انتقال یافت.

در سال 1344 در تمام شهرها تاسیس کتابخانه عمومی بر اساس قانون به عهده وزارت فرهنگ و هنر قرار گرفت.

شورایعالی فرهنگ و هنر در سال 1346 تاسیس گردید. اتکا به مصوبه شورای انقلاب اسلامی، در سال 1357 وزارت فرهنگ و آموزش عالی از ادغام دو وزارتخانه «فرهنگ و هنر» و «علوم و آموزش عالی» تشکیل گردید.

واحدهای زیر در سال 1359 از وزارت فرهنگ و آموزش عالی جدا و با وزارت ارشاد اسلامی درآمیخت:

موزه هنرهای معاصر، موزه آزادی، مجموعه باغ فردوس، اداره کل فعالیتهای هنری، فرهنگسرای نوبها (به استثناء موزه سفالینه و آبگینه)، اداره تالیف و ترجمه، اداره کل تولید فیلم و عکس و اسلاید، اداره کل همکاریهای سمعی و بصری، اداره کل نظارت و نمایش فیلم، اداره کل تحقیقات و روابط سینمایی، دفتر ایرانی جوانان دوستدار موسیقی (ژونس موزیکال)، ارکستر سمفونیک تهران، تئاتر شهر وابسته به وزارت فرهنگ و آموزش عالی، تالار رودکی وابسته به وزارت فرهنگ و آموزش عالی، تالار سنگلج وابسته به وزارت فرهنگ و آموزش عالی.

 

وظایف وزارت فـرهـنـگ و ارشـاد اسـلامـی

دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل متصدی سیاستگذاری‌های بسیار در حوزه موسیقی کشور دارای وظایفی مانند وظایف ستادی، هدایتی و حمایتی است که مهمترین آنها به شرح زیر می‌باشد:

 • برای اعتلای موسیقی ایرانی، تدوین سیاست‌های اجرایی، ‌هدایتی و حمایتی
 • برای شناخت امکانات و موانع توسعه و رشد موسیقی ایران، حمایت از پژوهش‌ها و مطالعات تخصصی و کاربردی
 • ارائه راهکارها و عملکردهای روشن برای تعامل با موسیقی غیر ایرانی به صورتی که هم زمان با آشنایی و برخورداری از امکانات این نوع موسیقی از تسلط و وارد شدن آن بر فرهنگ موسقی ایران خودداری شود.
 • بررسی و مطالعه برای استفاده از تکنولوژی‌های جدید در عرصه موسیقی جهان برای اعتلای گسترش و روزآمدی موسیقی ایرانی
 • تلاش برای بالا بردن ذوق زیبایی شناسی و سلیقه موسیقایی مردم در راستای درک و استقبال از موسیقی‌های سنتی و کلاسیک.
 • عملکردهای فعال با موسیقی‌های متداول و معاصر در سطح جامعه ایران به صورتی که درکنار رعایت شاخص‌های موسیقایی حداکثری از قالب‌های رایج برای گسترش ارزش‌های ایرانی و اسلامی استفاده شود.
 • پشتیبانی از برگزاری جشنواره‌های تخصصی و سعی در جهت افزایش جنبه هنری آن
 • تلاش در جهت شناسایی و معرفی جشنواره‌های خارجی و پشتیبانی برای فرستادن گروه‌های معقول به این نوع جشنواره‌ها
 • نظارت بر اجراهای آثار صحنه‌ایی و همچنین تولیدات موسیقی به منظور حفظ هویت فرهنگی ایران اسلامی و جلوگیری از انحراف فرهنگی
 • تلاش برای ایجاد بانک اطلاعاتی گروه‌ها و هنرمندان موسیقی کشور عزیزمان ایران
 • تهیه و گردآوری قوانین و مقررات معین و شفاف برای برگزاری آثار صحنه‌ایی و تولیدات موسیقیایی و اصدار مجوزهای مورد نیاز
 • سعی در جهت جذب اعتبار و گرفتن مجوزهای مورد نیاز برای پشتیبانی از تاسیس سالن، تالار استدیوهای تخصصی
 • فراهم آوردن کارگاه‌های تخصصی آموزشی درجهت بهره گیری از مهارت، تخصص و توان اساتید و پیش کسوتان و منتقل کردن آن به هنرجویان جوان
 • پشتیبانی از گروه‌های موسیقی با بهره‌گیری از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری
 • پشتیبانی از شکل گیری صنفی و گردآوری ساز و کارهای مورد نیاز در جهت رفع موانع فعالیت قسمت خصوصی در زمینه‌های گوناگون فعالیت‌های در ارتباط با موسیقی

 

اطلاعات تماس:

نشانی : چهارراه کالج - خیابان استاد شهریار - تالار وحدت - ساختمان دفتر موسیقی

فکس دفتر مدیریت: 66703898

تلفن روابط عمومی: 66705101-6

فکس دبیرخانه: 66750305

پست الکترونیک: music@farhang.gov.ir


نظرات کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. ثبت نظر جدید
اشتراک گذاری:
عضویت در خبرنامه
مطالب پیشنهادی
کامنت کاربر
نظر شما
1400/01/26 , 03:34
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.