بروبرگرد search
بروبرگرد

موزه موسیقی باکو

موزه موسیقی باکو

موزه موسیقی باکو

امروز میخواهیم به یکی از موزه‌های موسیقی باارزش برویم. این موزه در کشور آذربایجان و در شهر باکو قرار گرفته است.موزه دولتی فرهنگ موسیقی آذربایجان

امروز میخواهیم به یکی از موزه‌های موسیقی باارزش برویم. این موزه در کشور آذربایجان و در شهر باکو قرار گرفته است. موزه موسقی باکو در سال 1967 میادی تاسیس شده است. در این موزه بالغ بر 30 هزار اشیا نمایشی و ابزار آلات موسیقی قرار دارد.

انواع آبزارلات موسیقی در این نمایشگاه وجود دارد از جمله این آلات موسیقی عبارت‌اند از: تار، کمانچه، ساز، دف، نقاره، سرنا، نی همچنین گرامافون، پاتفون و غیره. بجز ابزاآلات موسیقی، وسایل‌های باارزشی نیر در این موزه وجود دارد مانند: دست‌نوشته‌های نت عزیر حاجی‌بیگف. عزیر حاجی‌بیگف که در سال 1885 متولد شده، به عنوان پایه و اساس موسیقی مدرن آذربایجان شناخته می‌شود. وی وزیر کشور جمهوری دمکراتیک آذربایجان (۱۹۱۸–۱۹۲۰) نیز بوده است. عزیر حاجی‌بیُف اولین آهنگساز شرق و اولین آهنگساز شوروی بود که به مدال هنرمند خلق شوروی نایل شد.

همچنین در این موزه می‌توانید وسایل شخصی موسیقیدانان، پسترها، برنامه‌ها، عکس‌ها، نمونه‌های هنر کاربردی، نت‌ها، کتاب‌ها و غیره را مشاهده نمایید.

این موزه به چند شعب تقسیم می‌شود:

  • نمایشگاه دائمی سازهای مردم
  • موزه خانگی نیازی
  • موزه خانگی واقف مصطفی‌زاده

در این موزه یک گروه 14 نفره به عنوان گروه موسیقی سازهای ملی باستانی فعالیت دارند. این گروه با سازهای دوران باستان که بسیار فرسوده شده‌اند و توسط «م. کریموف»، کارمند موزه و رهبر گروه موسیقی مزبور، احیاء گریده‌اند، آهنگ‌های قرن ۱۴ و نیز موسیقی سنتی آذربایجانی را می‌نوازند.

آدرس موزه: کشور آذربایجان، باکو 1033، خیابان نفتچیلا (Neftchilar Ave)

 

موزه فرهنگی هنری حیدر علی‌اف

یکی دیگر از موزه‌های جالب که میتوانید در باکو به بازدید بپردازید موزه فرهنگی هنری حیدر علی‌اف می‌باشد. معماری این موزه بسیار جالب است. عدم استفاده از گوشه‌های تیز در این معماری باعث شده ساختمان این موزه بسیار چشم نواز باشد. زها حدید معمار این بنای باشکوه جایزه بهترین طرح معماری سال ۲۰۱۴ را از سوی موزه طراحی برای طراحی مرکز فرهنگی حیدر علیف در باکو دریافت کرده است. این موزه فرهنگی هنری در ۱۲ مه ۲۰۱۲ افتتاح شده است. این موزه یک ساختمان به زیر بنای ۵۷،۵۰۰ متر مربع می‌باشد. نام این بنا را از ریئس جمهور سابق آذربایجان (۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳) گرفته‌ا‌ند.

در این موزه شما می‌توانید به بازدید از انواع سازهای موسیقی، لباس‌های محلی آذربایجان، فرش، نقش و نگارهای زیبا و غیره بپردازید. در این موزه یک سالن کنفرانس نیز وجود دارد که جایگاهی برای برگزاری موسیقی‌های سنتی و همایش‌های بزرگ رسمی می‌باشد.

این موزه به علت معماری خاصی که دارد تبدیل به یکی از جاذبه‌های توریستی باکو شده است. موزه فرهنگی هنری حیدر علی‌اف در نزدیکی مرکز شهر قرار گرفته است.

آدرس موزه: کشور آذربایجان، باکو 1033، خیابان حیدر علی‌اف

ساعات کاری موزه: بجز دوشنبه ها که تعطیل می‌باشد این موزه همه روزه از ساعت 11 صبح تا 7 شب باز می‌باشد.

آدرس سایت: http://heydaraliyevcenter.az/#main

 

موزه باکو

 


نظرات کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. ثبت نظر جدید
اشتراک گذاری:
عضویت در خبرنامه
مطالب پیشنهادی
کامنت کاربر
نظر شما
1400/01/26 , 03:27
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.