بروبرگرد search
بروبرگرد

معرفی آلبوم "این گوشه تا اون گوشه" ساخته لیلا حکیم الهی

معرفی آلبوم "این گوشه تا اون گوشه" ساخته لیلا حکیم الهی

معرفی آلبوم

مجموعه اشعار کودکانه به قلم و آهنگسازی لیلا حکیم الهی برای آشنایی کودکان با تصنیف‌های ایرانی و با رویکردی آموزشی در سال 1387 منتشر شد.این گوشه تا اون گوشه

مجموعه اشعار کودکانه به قلم و آهنگسازی لیلا حکیم الهی برای آشنایی کودکان با تصنیف‌های ایرانی و با رویکردی آموزشی در سال 1387 منتشر شد.

"این گوشه تا اون گوشه" اثری کمتر شناخته شده و در عین حال متفاوت در حوزه موسیقی کودک است. هرچند وجود قطعاتی نظیر "پاییز" و "مدرسه" نشان می‌دهد که این آلبوم طیف سنی وسیعی را هدف قرار داده است.

این آلبوم از این جهت متفاوت است که تمامی‌ تصنیف‌ها و آهنگ‌ها در گوشه به گوشه دستگاه‌های موسیقی ایرانی ضبط شده‌اند و سازهای استفاده شده در این تصنیف‌ها نیز تماما ایرانی هستند. مهمتر از همه، برخلاف اکثر موزیک‌های کودک که وقت چندانی برای آنها نمی‌گذارند و فالش بودن آنها امری بدیهی است، "این گوشه تا اون گوشه" به قدری جدی کار شده که هر شنونده ای را به شک فرو می‌برد که آیا این کار برای بچه‌هاست؟!

استفاده از هنر نوازندگی نوازندگان حرفه ای مانند پیام جهانمانی از موفق‌ترین شاگردان حسین علیزاده در این آلبوم  نیز صحه‌ای بر این صحبت است.

 

اما ساخت این گوشه تا اون گوشه از کجا جرقه خورد؟!

در سال 1381 لیلا حکیم الهی کتابی با عنوان "لطف تنبک" با هدف آموزش تنبک برای بچه‌ها منتشر کرد!

لطف تمبک دارای 54 درس است که بچه‌ها با خواندن هر درس به تدریج تکنیک‌های تنبک را یاد می‌گیرند و با ریتم و موسیقی ایرانی آشنا می‌شوند و گوششان با این موسیقی پرورش پیدا می‌کند!

بعد از انتشار این کتاب بود که لیلا حکیم الهی علاقه مند به ساخت تصنیف برای بچه‌ها می‌شود و احساس می‌کند که در این کار موفق خواهد شد. به خصوص اینکه بعد‌ها هم تصنیف‌هایی از لطف تنبک را از دهان بچه‌ها می‌شنود و متوجه علاقه بچه‌ها به این سبک می‌شود.

هرچند به گفته خود لیلا حکیم الهی، در اوایل کارش باور اغلب مردم، همکاران و حتی اساتید فن بر این بوده که موسیقی سنتی و اصیل ایرانی از درک بچه‌ها خارج است و این سبک متعلق به بزرگترهاست!

در نهایت او با همکاری موسسه ماهور شروع به تنظیم و ساخت "این گوشه تا اون گوشه" کرد و در سال 1387 نیز آلبوم را روانه بازار کرد.

از ویژگی‌های این آلبوم استفاده از جمله بندی‌های ساده و آشنا در تصنیف‌هاست، که هم یادگیری برای بچه‌ها دشوار نباشد و هم اینکه گوش آنها به این جمله بندی‌ها عادت کند.

جدا از بحث موسیقی و در بحث محتوا هم لیلا حکیم الهی با معرفی برخی سنت‌های اصیل ایرانی نظیر: یلدا، چهارشنبه سوری، حاجی فیروز و عید نوروز بسیار موثر و خلاقانه عمل کرده است.

"این گوشه تا اون گوشه" اثری متفاوت، حرفه ای و تاثیر‌گذار است که با تصنیف‌ها و موسیقی دلنشین، کودکان را با موسیقی و سازهای اصیل ایرانی آشنا می‌کند؛ موسیقی‌ای که روز به روز در حال رنگ باختن است و وجود این قبیل فعالیت‌ها در حوزه موسیقی کودک، می‌تواند تاثیر بسزایی در رشد و اشاعه این سبک موسیقی داشته باشد.


نظرات کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. ثبت نظر جدید
اشتراک گذاری:
عضویت در خبرنامه
مطالب پیشنهادی
کامنت کاربر
نظر شما
1400/01/26 , 03:47
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.