بروبرگرد search
بروبرگرد

موزه موسیقی برلین - Berlin musical instruments museum

موزه موسیقی برلین - Berlin musical instruments museum

موزه موسیقی برلین - Berlin musical instruments museum

موزه موسیقی برلین در سال 1888 در آکادمی سلطنتی موسیقی برلین توسط فیلیپ اسپیتتا و جوزف یواخیم تاسیس شد.تاریخچه:

موزه موسیقی برلین در سال 1888 در آکادمی سلطنتی موسیقی برلین توسط فیلیپ اسپیتتا و جوزف یواخیم تاسیس شد.

فیلیپ اسپیتتا و جوزف یواخیم با جمع آوری ابزار و ادوات موسیقی از موزه هنرهای تزئینی مجموعه‌ای تنها با سی و چهار ساز این مجموعه را تشکیل دادند. این مجموعه تا سال 1890 شامل صدها مورد دیگر از ادوات موسیقی شد که از لایپزیک و فردی به نام Paul de wit  خریداری شده بودند.

در سال 1902 بیش از 1400 ساز از مجموعه سزار اسنوک (César Snoeck) به دست آمد، از جمله چهار harpsichord مربوط به قرن 17 و همچنین یک فلوت که متعلق به Jean Hotteterre بود. کورت ساکس، موسیقی شناس آلمانی، رویکرد علمی به مجموعه آورد. او یکی از بنیانگذاران ساز شناسی مدرن (مطالعه سازهای موسیقی) بود و همزمان با سیستم طبقه‌بندی سازها ساکس - هورنبوستل همکاری داشت. با تلاش این فرد، موزه اهمیت بین المللی بدست آورد و دستاوردهای وی اساس مقالات تحقیقات دانشگاهی را تا به امروز تشکیل می‌دهد.

با ورود نازی‌ها  در سال 1933 و در دست گرفتن قدرت، ساکس به دلیل یهودی بودن از طرف حزب نازی از سمت خود برکنار و مجبور به مهاجرت شد و در سال 1935، این مجموعه به مؤسسه ملی تحقیقات موسیقی آلمان به سرپرستی ماکس سیفرت ( Max Seiffert) منتقل شد.  با شروع جنگ جهانی دوم موزه موسیقی از آسیب در امان نبود و با وجود اقدامات امنیتی گسترده بخش بزرگی از این موزه نابود شد و در سال 1945 با حکم وزیر وقت موزه بسته شد. بعد از اتمام جنگ تنها 700 قلم از آنچه در موزه بود باقی ماند و بخش اعظمی از این میراث دیرینه با خاک یکسان شده بود. آنچه از این موزه باقی مانده بود با دستور دولت وقت به کاخ شارلوتبرگ (Charlottenburg) منتقل شد و با کمک آلفرد برنر بازسازی این اقلام باقی مانده به بهترین نحو انجام شد.

 

موزه موسیقی برلین


ساختمان موزه:

ساختمان کنونی موزه بین سالهای 1979 و 1984 توسط ادگار ویسنیسکی پس از طرح‌های معمارهانس شارون که در سال 1972 درگذشت ساخته شده است.

در حال حاضر بیش از 3200 ساز در این مجموعه وجود دارد و حدود 800 نمایشگاه در موزه برقرار است که وظیفه معرفی این سازها و دیگر میراث را بر عهده دارند. سازهایی که هنوز قابل نواختن هستند و بازسازی شده‌اند در محیط موزه و نمایشگاه پخش می‌شوند و بازدید کنندگان می‌توانند از این میراث دیرینه استفاده کنند. این موزه یکی از معدود مکانهایی است که می‌توان یک theater organ (نوعی دستگاه موسیقی شبیه به پیانو) را به طور زنده شنید. پس از تور راهنمایی، هر پنجشنبه بعد از ساعت 6 بعد از ظهر و هر شنبه ظهر، ساز به صورت عمومی پخش می‌شود. این موزه همچنین دارای سالن کنسرت مخصوص به خود است که کنسرت‌ها به طور مرتب برگزار می‌شود.

همانطور که گفتیم مجموعه گسترده‌ای در این موزه جمع آوری شده. مجموعه‎ای از ادوات موسیقی مربوط به قرن‌ها قبل که متاسفانه بخش اعظمی از آن در جریان جنگ جهانی دوم از بین رفت. اما با گذشت زمان و کمک افراد و دولت بازسازی و گردآوری میراث به خوبی انجام شد. در اینجا قسمتی از این مجموعه را به شما معرفی می‌کنیم:

 

انواع پیانوها و کیبوها

 • کلاویکورد‌ها و ویرجینال‌ها
 • هارپسیکورد مربوط به قرن 17
 • پیانو ساخت آلمان مربوط به 1853
 • پیانوهای بادی (organs)
 • ساز استاد انگلیسی مربوط به اوایل قرن 17
 • انواع سازهای زهی
 • گیتارها و همچنین ویولون‌هایی مربوط به اساتید بزرگ مثل Antonio Stradivari, Amati  Guarneri.
 • انواع سازهای بادی
 • مثل انواع فلوت‌ها
 • سازهای اتوماتیک
 • مثل music box‌ها
 • سازهای الکترونیکی
 • هارمونیکایی از بنجامین فرانکلین

و هزاران ساز میراث با ارزش دیگر که در این موزه گردآوری شده‌اند در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند و شما می‌توانید با بازدید از این موزه هرآنچه که درباره موسیقی نیاز دارید بدست آورید و تجربه‌ای شگرف کسب کنید.


نظرات کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. ثبت نظر جدید
اشتراک گذاری:
عضویت در خبرنامه
مطالب پیشنهادی
کامنت کاربر
نظر شما
1400/01/26 , 03:14
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.